Pies sam w domu

przez | 1 sierpnia, 2019

Co zrobić kiedy pies wyje/ niszczy/ załatwia się w domu podczas nieobecności domowników?


Jest to jeden z najczęstszych problemów zgłaszanych nam podczas konsultacji. Temat z pozoru błahy może mieć wiele podłoży. Najczęściej, dla ułatwienia jest nazywany „lękiem separacyjnym” – jednak nie zawsze jest to tak proste do zdiagnozowania.

Lęk separacyjny występuje wtedy kiedy faktycznie pies wpada w panikę kiedy traci z oczu swojego opiekuna lub boi sie zostawać sam w zamkniętym pomieszczeniu. Wówczas tuż po po jego wyjściu ,zaczyna nerwoow go szukać, biega od okien do drzwi, piszczy nawołuje, szuka strategii rozładowania strachu – liże ściany, wylizuje sobie łapy, drapie w podłoże pazurami, aby uwolnić się z zamkniętej przestrzeni i szukać przewodnika.


Niszczenie i załatwianie się w domu może mieć też nieco inny mechanizm, nie koniecznie oparty na emocjach strachu, lęku przed samodzielnym zaostaniem w domu. Często są to tzw. zachowania upustowe. Pojawia się to często, kiedy przewodnik zwierzęcia nakłąda na niego zbyt restrykcyjny program wychowawczy, więćej broni niż pozwala, komendy blokujące typu fe, nie, niewolno są na porządku dziennym, ale nie są one uzupełniane żadną alternatywą dla „niepożądanego” zdaniem właściciela zachowania. Pies nie ma możliwości rozłądowania się, emocje wzbierają i gdy tylko zamykają się drzwi pojawia się coś w rodzaju szału radości ( choć nie nazwałabym tego prawdziwą, zdrową radością, kiedy pies biega, skacze, wyciąga wszysko z szafek, rozrywa, na nagraniach wygląda jakby świetnie się bawił. Wówczas kolejne blokowanie psa, kary itp jedynie pogłębiają problem. Należy zmienić sposób prowadzenia psa.


Kolejną rzeczą pchająca psy do tego, by niszczyć w domu – jest zwykła nuda, kiedy pies pozostaje codziennie po 8 godzin samotnie, często łaczy się to z niezaspokojeniem u psa potrzeb ruchowych lub wręcz przeciwnie. Właściciele chcąc zrekompensować psu samotność zabierają psa na bardzo ekscytujący spacer, na którym poziom emocji psa jest bardzo wysoki, w dodatku aktywność jest taka, że pies pada wykończony fizycznie. Jednak jest to pewna pułapka. Pies zmęczony fizycznie, leży, niby odpoczywa, ale psychicznie wciąż jest na bardzo wysokim pobudzeniu. Wracając do domu rozładowuje się podczas nieobecności właściciela – odprężając się. Aby poradzić sobie z tym tematem, nalezy nauczyć psa odpoczywać zarówno fizycznie jak i psychicznie.


Jak widzisz temat lęku separacyjnego i wszystkich jego pochodnych jest bardzo złożony, a powyższa notatka nie wyczerpuje go nawet w 25%.

Warto wiedzieć, że nie ma jednej metody na rozwiązanie problemu „niegrzecznego” zostawania psa samego w domu. Należy przyjżeć sie zachowaniom danego psa, przeanalizować jego dzień, poddać analizie jego realcje z opiekunami, ludźmi z otoczenia, psami, wszystkimi znaczącymi elementami środowiska, wyeliminować problemy zdrowotne, przyjrzeć sie temu czego pies się faktycznie boi a kiedy się ekscytuje i doprowadzić go do równowagi psycho-fizycznej. Jeśli chcesz zgłębić temat – zapraszamy, pomożemy Tobie i Twojemu Psu.

P.S. Koty też często cierpią na lęk separacyjny – mechanizmy są często podobne jak u psów. Jeśli zauważyłeś lęk separacyjny u kota lub martwi Cię to, jak zostaje sam w domu i to co robi podczas Twojej nieobecności – zgłoś się do nas.


KONTAKT Z BEHAWIORYSTĄ

Katarzyna Wawryniuk – 663-580-021

Julia Stankiewicz – 668- 940-820

eduanimalies@gmail.com